Музей “Неолитни жилища”
Музеят е създаден през 1979г. Неолитните жилища представляват два едностайни дома под един покрив (къща-близнак). Построени са на слъчевия източен склон на хълм, в близост до малък извор на прясна вода. Изградени са от дървени колове, преплетени с тънки пръти, обмазани със смес от глина и слама. Пожар е изпекъл глината, но това е съхранило през хилядолетията богат инвентар и покъщнина – стотици керамични съдове, камъни за мелене на жито, масичка, запаси от пшеница, ечемик, фий, леща и др. Музеят „Неолитни жилища” е музей „in situ”, което означава, че е построен върху самата археологическа находка, за да предпазва откритието.
В сутерена на музея е разположена постоянна експозиция “Праисторическото изкуство в Старозагорско”. Изложени са най-добрите образци, открити при местните археологически проучвания – глинени съдове, накити и култова пластика. Уникален експонат в музея е златна гривна (5-то хил. пр. н. е.), открита в Берекетската могила. Гривната е един от най-старите златни накити в света и е от същия период, от който са златните съкровища, намерени край с. Хотница (община Велико Търново) и в Дуранкулашкия (с. Дуранкулак, Добричко) и Варненския некропол – свидетели на цивилизация, по-стара от тази на Месопотамия и Египет с поне хиляда години.
Колекцията от идолни фигурки в музея дава информация за вярванията и култовете на древните хора. Повечето фигурки са зооморфни и антропоморфни – с изображения на животни и човешки образи. В музея се съхранява най-старата мраморна фигура, намерена по българските земи, която се датира от 6-то хил. пр. Хр. Тя изобразява женско тяло с масивна долна част, което дава информация за култ към плодородието и Богинята-майка. Някои от откритите идоли са изобразени с вдигнати нагоре ръце, което е характерна молитвена поза при култа към Слънцето.
В музея са изложени и намерените при разкопки модели на къщи от неолитната епоха с двускатен покрив и прозорци, което ни дава уникална информация за това как са изглеждали сградите на древните хора. Могат да се видят и много глинени съдове, някои от които с украса от графит. Украсите са предимно от геометрични фигури. Интересен експонат е музикалният инструмент тарамбука, който е датиран от 5-то хил. пр. Хр. и вероятно е бил използван при религиозни ритуали.